Marija Tetkic v3

Odgovara:
Marija Tetkić, dr. vet. med.,
Pet centar, Sentandrejski put 11, Novi Sad

P: Ženka zeba je od juče počela čudno da se ponaša. Teško diše, stalno joj je otvoren kljunić i pravi čudne zvuke, odnosno peva kao što nikada nije radila - nekako promuklo. Inače, ležala je na jajima, ali je sada ustala i ne vraća se u gnezdo. Videla sam da je jela i pila vodu. Mužjak je stalno uz nju, ni on nije u gnezdu, već stoji pored nje na lotrici. Da li je u pitanju respiratorna infekcija, ili joj je samo juče bilo prevruće (mada mužjaku nije ništa)? I šta bih mogla prvo da uradim, kako da joj pomognem? U Mladenovcu nemamo veterinara koji zna sa pticama. Srdačno, Suzana

О: Za inkubiranje jaja neophodna je adekvatna i konstantna temperatura, pa ukoliko ptice ne leže na jajima iz njih se neće izleći mladi i Vi tu ništa ne možete da učinite.

O optimalnim uslovima za izleganje mladih pisala je koleginica Ana Jovanović, dr. vet. med, pod naslovom: „Zebe – ležanje na jajima“ i Marija Tetkić, dr. vet. med.: „Agresivnost između para zeba i neoplođena jaja“.

Simptomi koje ste opisali mogu da ukažu na respiratornu infekciju, posebno ako postoji iscedak iz nosa ili očiju. Veoma je bitno da ptice borave u provetrenoj prostoriji, ali nikako na direktnom suncu ili promaji.

Respiratorne infekcije mogu biti uzrokovane bakterijama, virusima, gljivicama ili plesnima. Simptomi su još i nakostrešenost, somnolencija – postapnost, promuklost, otvaranje usta, gušenje itd.

Takođe, prema opisanom, može se raditi i o upali pluća, hroničnoj astmi, upali bronhija, dušnika ili grla. Klinički simptomi kod svih ovih bolesti su slični: otežano disanje uz šumove, iscedak iz nosa, povišena temperatura, nakostrešenost perja, kijanje, osim kod hronične astme gde se javlja samo otežano disanje, bez znakova bolesti.


Svi navedeni simptomi nisu dovoljni za postavljanje dijagnoze pošto mogu odgovarati čitavom nizu različitih oboljenja. Zato je klinički pregled životinje od presudnog značaja kao i uzimanje brisa uz pomoć koga se može uočiti uzročnik, što ima za cilj odgovarajuću terapiju.


Terapija se svodi na davanju antibiotika i vitamina, zatim držanje ptice u toploj prostoriji gde je temperatura 30°C, bez promaje i obavezno joj davati toplu vodu za piće u koju je potrebno dodavati multivitaminske dodatke.


Pojačajte ishranu i dodajte vitaminske preparate koji se koriste u sezoni parenja: Canto - vit, Amino - vitamin itd. Takođe, redovno sprovodite higijenske mere.

OZNAKE: