mirjana

Odgovara:
Mirjana Pejčić, dr. vet. med.,
Pet centar, Bulevar M. Milankovića 1v, Beograd

P: Već nekoliko dana mučimo muku sa našim francuskim buldogom, njemu je 14 meseci, već par dana je bezvoljan, samo leži, apetit nema, pije jako puno vode, stolica mu je bila skoro crna. Veterinar je napravio rentgen koji ništa nije pokazao, ali krvna slika kaže da su leukociti povišeni jako, da ima neku unutrašnju infekciju. Antibiotici (clavubactin) nisu pomogli, danas ide na kliniku kod specijaliste. Možete li mi molim vas reći šta bi moglo biti? Mokri normalno i normalne je boje,tu krvi nema. Unapred hvala,Vesna

O: Pod pojmom gastritisa u širem smislu podrazumevamo sve upalne promene sluznice želuca. Određivanje podgrupa gastritisa, prema uzročniku ili prema vrsti upalnih promena, zaista je složeno i izmene u definicijama su vrlo česte. Gastritis može biti akutni (erozivni) ili hronični (neerozivni), što zavisi od toga kada je nastao kao i od simptoma koji se pojavljuju u nekoj od podgrupa. Često akutni gastritis nastaje zbog uzimanja nekvalitetne suve hrane, disbalansa elektrolita, stresa, te zbog štetnih popratnih pojava nekih terapijskih sredstava. Erozivni gastritis uzrok je krvarenja iz gornjeg dela sistema za varenje.

Akutni gastritis uključuje sve upalne promene sluznice želuca, kao što su akutne erozije želuca, erozivni gastritis te akutni hemoragični gastritis. Ponekad akutni erozivni gastritis ne uzrokuje nikakve simptome, ali najčešči su povračanje, gubitak apetita, kao i bol na pritisak u području želuca. Blago krvarenje zbog oštećenja sluznice u akutnom gastritisu primećuje se kao promena boje stolice u crnu (tzv. melena). Ređa su obilnija krvarenja kada dolazi do povraćanja krvi, pada pritiska i drugih simptoma hipovolemijskog šoka. Jedina pouzdana metoda dijagnostifikovanja ove bolesti je pregled sluznice jednjaka, želuca i dvanaestopalačnog creva posebnim uređajem (ezofagogastroduodenoskopija).

Pri hroničnim upalnim promenama sluznice želuca u sluznici se mogu pronači limfociti i plazma ćelije. Osnovna dijagnostička metoda za dokazivanje hroničnog gastritisa takođe je ezofagogastroduodenoskopija, kao i histološka analiza sluznice želuca dobijene biopsijom. Često životinja nema gotovo nikakve simptome, dok se kod drugih pojavljuje povraćanje, gubitak apetita, bolovi u predelu želuca i malokrvnost, koja se prepoznaje po slabom podnošenju napora. Ponekad ove brojne simptome prati i gubitak težine. U krajnjim fazama bolesti mogu se primetiti i znakovi razvoja malignih tumora, kao što su izrazit gubitak težine, trajna bol u području želuca, mučnina, povraćanje pa je važno kod hroničnog gastritisa njegovo lečenje. Kod lečenja hroničnog gastritisa najvažnije je zaštititi želučanu sluznicu lekovima i prilagođena ishrana. Nespecifične mere su redovno uzimanje dnevnih obroka i izbegavanje nadraživanja sluznice želuca (nekvalitetna suva hrana, previsoke ili preniske temperature hrane i vode i sl.).

Savetujem Vam da uradite kompletan pregled vašeg psa i svakako Vam preporučujem da psu dajete medicinsku hranu namenjenu gastrointestinalnim smetnjama kao što su "Intestinal" od Royal Canina, "i/d" od Hill´sa ili "Intestinal" od Eukanube, podeljenu na više obroka tokom dana.

OZNAKE: